Slnko, lístie, úsmevy

Zas a znova sa nám podarilo zveľadiť našu dedinku malou brigádou.

 Dobrá nálada a ochota ľudí zabezpečili, že nám práca   išla od ruky a poobede sme sa už mohli tešiť z čistého   parku bez lístia a odpadkov. Všetkým čo pomohli patrí     veľká vďaka. 

 

 

                                                           Vaše Oriešky :)


 

 

  Rozbehni sa.
 Začiatky bývajú ťažké vo všetkom, tak to platí aj pre tých ktorí sa rozbiehajú   alebo sa chcú rozbehnúť. Zatiaľ sa rozbiehame siedmi, teda tí ktorí hlásia km.   Spolu sme za prvý mesiac dali 345,6km. 
 Viem že behať chodí viacej ľudí a hlavne " Páni v najlepších rokoch" ktorí by   svojimi výkonmi mohli byť príkladom pre mnohých mladších.
 Ďakujem za všetky nabehané km a zároveň povzbudzujem k pohybu aj v tieto   krátke jesenné dni.
                                                                                 Števo Kapusta. 

 

Ahojte bežci, Vítame vás pri našej novej spoločnej aktivite.Na lište je odkaz - beh - na ktorý ak kliknete tak nájdete tam tabuľku (zatiaľ prázdnu), informácie o projekte a aj mapky s trasovaním. 
Je to pre nás niečo nové, tak v prípade nejakých nejasnosti alebo vylepšení nás kontaktujte osobne alebo na mail : 
lieskovanybeh@gmail.com

Veríme že sa nás zapojí čo najviac. Veď ide o naše zdravie.


 

Offline víkend 2017

Jeden z najkrajších spoločne strávených víkendov je za nami. Už tradične sme si posledné júlové dni vyhradili pre „Offline víkend“.
Predpoveď počasia bola perfektná. Slnečno, teplo, bez dažďa. Čo viac si priať? Mamky pobalili deťom veci a mierne premočený nečakaným
dažďom sme spoločne vyrazili do doliny.Po rozdelení detí do skupín a rozložení ohňa sa všetci postupne pod rúškom noci vydalina tajuplnú prechádzku, cestu svetlušky. Tá bola akousi skúškou odvahy a prípravou na to, čo ich čakalo v sobotu. 

Už od skorého rána pripomínala lúka pred chatou včelí úľ. Štyri tímy naberali sily na disciplíny a skúšky, ktoré, ak chceli nazbierať čo najviac bodov, museli zvládnuť. Otestovali svoje zručnosti v streľbe, hodom granátu či skákaní vo vreci. Statočnosť a rozhodnosť preukázali pri simulovanej záchrane zraneného. Potrápili si mysle vo vedomostnom kvíze a vytrénovali si hlasivky vískaním pri spúšťaní sa na lanovke.

Najväčšiu odvahu však preukázali pri prechode hrebeňom, zlaňovaní a lezení na skalné bralo nad chatou.
Po vydýchnutí prišiel čas na najočakávanejšiu časť offline víkendu, pokladovku.
Súradnice, hlavolamy, šifry a tímová spolupráca zaviedla tímy k sladkému pokladu ukrytému v drevenom klátiku. Toto víťazstvo sme spoločne oslávili veselými spevmi pri ohni, ku ktorým nám sprievodný program vo forme svetelnej šou robili iniciatívny členovia družstiev.
Nedeľa bola plná smiechu vďaka lezeniu na debničky a netradičnému bubbleball turnaju, v ktorom sa vyšantili všetky vekové kategórie. Príjemnou čerešničou na torte bola svätá omša, ktorú v sprievode spevu a štyroch gitaristov odslúžil náš nový pán kaplán. Takto sme zakončili akčný víkend v markušovskej doline, ktorý veríme že sa zopakuje i budúci rok s ďalšími novými súťažami a hrami.

Pre Oriešky Kristína Kapustová

Všetky fotky dostupné tu.


 

 

             Máme vymenené basketbalové koše
 
Obecný úrad Lieskovany a O.Z.ORIEŠKY sa zložili a zakúpili nové dosky a basketbalové koše. 

Trochu sme spevnili konštrukciu a vymenili staré nefunkčné dosky za nové. Veľká vďaka patrí pre Milana Farkašovského za pomoc so zváraním a montážov.

Zároveň chceme upozorniť že je zakázané vešať sa na koše a dosky. Sú nové, funkčné tak si ich šetrime.                                          Ďakujeme


 

 


Jánske ohne
Tento rok sme Jánske ohne riešili trošku improvizovane. Chlapci v priebehu týždňa, pod vedením Tomáša ktorý robil aj požiarny dozor, pripravili vatru. Kika vyrobila plagát a sami sme boli zvedaví ako sa to pri ostatných povinnostiach vyvinie. Zhodou okolností sme všetci stihli prísť do zapálenia vatry, tak aj zábava sa mohla začať. Veľká účasť ľudí z dediny a návštevníkov
 prispela k výbornej nálade, ktorá vydržala
až do neskorej noci. Všetkým návštevníkom ďakujeme za účasť a samozrejme poďakovanie patrí aj chlapcom ktorí pripravili vatru a zábavu.
                Za  O.Z. Oriešky Števo Kapusta.
 

 
Stavanie Mája

Od kedy sa pamätám, stále sme v našej dedine, ako aj v okolitých na Spiši stavali máje večer pred Turícami. Postavili sme máj v strede dediny, potom frajerkám a nakoniec dievkam v dedine.Z čoho presne táto tradícia pochádza neviem,
 ale Turíce sú sviatkom zoslania Ducha svätého. Mne to pripomína Vianoce. Tak ako pri zrodení Božieho syna staviame a ozdobujeme stromček, aj na zoslanie Ducha svätého (tretej Božskej osoby) tiež staviame a zdobíme strom. Asi to historický súvis nemá, no pre mňa áno.
 


Druhou praktickou stránkou stavania mája na Turíce je, že bývajú zimy, ktoré trvajú dlho a na Spiši niekedy na prvého mája ešte brezy ani nepučia. Do Turíc však už všetko rozkvitne.Občas to vyjde až na jún, rovnako ako teraz. Aj tohto roku sme si tento zvyk pripomenuli.
 
 
                                 Máj sme postavili, ľudia sa stretli, porozprávali a zabavili.
                                    Všetkým patrí za pomoc a návštevu veľká vďaka.

 


 

 

Lieskovanska karabína 2017

Prežili sme nádherný deň. Zo začiatku sme sa trošku ťažšie rozbiehali, no za krátko boli všetci na svojich miestach a mohli sme začať. Škôlkari sa pustili do prekonávania prekážok, menšie deti zo školy začali liezť a tie väčšie  zdolávať nástrahy trate, spolu so staršími. Všetkým  dala trať poriadne zabrať a potom  sme si mohli užiť  štyri cesty v kvalifikácií. Najlepší juniori a aj Muži si skúsili aj finálovku.

Počasie bolo výborné ako aj nálada. Deň nám spestril jazdecký klub Apolónia s ukážkami na koníkoch, malá pod súťaž  v lezení na pivové debničky  a večerná zábava pri živej hudbe.                                                                                                          

Celkovo sa súťaže zúčastnilo 73 súťažiacich, s ktorých väčšina boli deti, no  mali sme aj štyri ženy, osem mužov a troch veteránov.

 Zo 17 škôlkarov bola najšikovnejšia Emka Vrončová. Mladších žiakov bolo 21 a medzi nimi bola najlepšia Anet Retter. Spomedzi 12 starších žiakov bol suverénne najlepší Maťo Pačnár. Juniorov bolo len osem ale výkonmi prekonali aj mužov. Najlepší  z juniorov a zároveň aj celkovo najlepší v lezení bol Adam Pačnár, ktorého zastavil až skok na konci finálovky. Musím spomenúť aj Feriho Mrovčáka, ktorý prebehol trať suverénne najrýchlejšie s časom 4:30 min. a na 12 debničiek vyliezol za 32 sekúnd. Feri Bjalončík bol najlepší z mužov a Feri Mrovčák najlepší z  veteránov. Najlepšie zo žien sa darilo Zuzke Kapustovej. Konečné poradie si môžete pozrieť tu.                                                                      

Lezecká špica je síce niekde inde, no účelom podujatia neboli len špičkové lezecké výkony. Stretli sme sa od maličkých detí až po vyrastených lezcov.Rodinná atmosféra a dobrá nálada nás sprevádzali celý deň. Všetkým účastníkom a zároveň aj ľuďom ktorí sa postarali o pohodlný priebeh podujatia veľmi pekne ďakuje ďakujeme.Video si môžete na stránke TV Reduty alebo po kliknutí tu.

Fotky dostupné tu...

Podporili nás: ŠK IAMES KK, firmy : TRUMPF, EMBRACO, ŽELEZIARSTVO NEZÁBUDKA,

CHATA PRI ZELENOM PLESE, nadácia SPP, Ing Martin Vronč a O.Z.ORIEŠKY.

                                                                                                                                          Všetkým veľmi pekne ďakujeme.

 

 

Za O.Z. Oriešky Štefan Kapusta


  

Foršting Race 2017

Máme za sebou ďalší ročník drytoolového preteku Foršting Race v Lieskovanoch.                                                    

V sobotu 18. 2. 2017 sa stretlo 27 lezcov aby si aj v poslednom, piatom kole Slovenského pohára v drytoolingu, zmerali svoje sily. Drytooling je zimné lezenie po skale, ľade alebo po úchytoch na umelej lezeckej stene, s  pomocou špeciálnych čakanov a topánok s hrotmi. Dvadsiatka mužov s juniormi, si zmerali sily v šiestich cestách kvalifikácie,  z ktorej s plným počtom bodov postúpilo dvanásť  lezcov do finále. Aj keď naša stena je malá, finálovka dala zabrať všetkým. Niektorí     nestihli preliezť cestu pre osem minútový limit, ďalší mali smolu a vyradili ich drobné chyby alebo nedostatok sily. Do konca finálovky doliezli iba traja najlepší. Peťo Kuric z Handlovej ako najlepší z juniorov, prešiel všetky cesty bez chyby ale na druhé miesto ho odsunula časová strata dvoch minút, na víťazného  Juraja Švingála z Bratislavy.

Preteku sa zúčastnili aj štyria veteráni a tri ženy, z ktorých sa najlepšie darilo Majke Šeltésovej z Bratislavy a spomedzi veteránov vyhral Mario Piťúch z Handlovej.

V rýchlostnom lezení na drúk bez mačiek nazvanom ,,Duškov drúk“ vylepšil čas o sedem sekúnd z minulého roka Jozef Leško, ktorý ho vyliezol za 10 sekúnd.

 Foršting Race v Lieskovanoch sa už tradične niesol vo veľmi priateľskej atmosfére, ktorá vydržala aj počas večernej tancovačky. K dobrej nálade a pohode určite prispel aj nový veľký stan, ktorý máme z Nadácie SPP. Je veľkým pomocníkom pri organizovaní takýchto podujatí. Aj keď vonku snežilo a bolo chladno, pod stanom bolo príjemne teplo a lezci ako aj diváci sa mohli zohriať či niečo si zajesť.  

 

Všetkým účastníkom, sponzorom a kamarátom, ktorí nám pomohli s organizáciou a cenami, veľmi pekne ďakujeme.           Aj o rok  radi privítame nie len lezcov ale aj divákov na Foršting Race v Lieskovanoch.

Za O.Z. ORIEŠKY  Števo Kapusta.

 

Podporili nás : SHS JAMES, ŠK IAMES Kežmarok, Nadácia SPP, Železiarstvo Nezábudka, KONZEKO,spol. s r.o.,

MRAVA, s.r.o., VB Reality,s.r.o., Benesport,  ing.Pavol Bečarik, Novákova chata – Košiarny Briežok a ďalší kamaráti.

Ďakujeme.


 

 

Rok sme ukončili sánkovačkou zo Sliezskeho domu. Počasie aj sánkovačka boli skvelé.


Našli sme ho!

V sobotu sme sa stretli pri hľadaní Mikulášskeho pokladu. Deti museli splniť viacero úloh, aby našli štyri časti mapy, podľa ktorej hľadali poklad. Kľúč od truhlice mal Mikuláš, ktorý prišiel odmeniť dobré deti. Škôlkári mu ukázali akí sú šikovní a on za to otvoril truhlicu s pokladom a všetkých odmenil aj balíčkom. 
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli svojou pomocou k tejto peknej akcii.

Fotky dostupné tu.


TOPlist